Mindfulness-chrześcijańska uważność

mindfulness-chrzescijanska-uwaznosc-syjon-marta-bielecka-psycholog-psychoterapeuta-bialystok

Mindfulness

tłumaczone najczęściej jako uważność staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Praktyka ta oraz oparte na niej praktyki medytacyjne kiedyś była zarezerwowana dla żyjących w klasztorach mnichów. Natomiast od ostatniego czasu treningi uważności stają się coraz bardziej popularne wśród ludzi, którym zależy na poprawie jakości życia.
Uważność polega na świadomym byciu tu i teraz, obserwowaniu własnych emocji, doznań, tego, co widzimy z pewnym dystansem, po to, aby nie reagować impulsywnie, by powstrzymać automatyczny osąd tego, co nas spotyka i na wstępie dać sobie czas na doświadczenie, przeżycie danej chwili w pełni.

Chrześcijańska uważność

Pierwsi towarzysze świętego Ignacego wskazywali na jego nadzwyczajną łatwość znajdowania Boga w każdym momencie. Z tego powodu jezuici, w przeciwieństwie do innych zakonów funkcjonujących w tych czasach, nie mieli przepisanych konkretnych modlitw do odmawiania, lecz mieli na te modlitwy poświęcić godzinę dziennie. Jednocześnie Ignacy zalecał zwłaszcza jedną modlitwę – codzienny rachunek sumienia, zwany kwadransem uwagi. Owy rachunek sumienia, polega na tym, aby w tym czasie nie tylko patrzeć na swoje słabości i grzechy, lecz przede wszystkim skupić się na działaniu Boga w życiu.  Takie podejście wydaje się być najcenniejsze. Skupienie się nie na sobie, lecz na Bogu – i na Jego życiu we mnie. Trening mindfulness:

  • dostarcza narzędzi skutecznego radzenia sobie ze stresem w życiu,
  • obniża ogólne napięcie psychofizyczne organizmu,
  • znacznie podnosi jakość życia,
  • zwiększa poziom pozytywnych emocji poprzez rozwój odpowiednich sieci neuronalnych w mózgu.

Trening uważności nie jest ani formą psychoterapii ani też treningiem relaksacyjnym – chociaż oczywiście może po części spełniać obie te funkcje.

W ramach treningu mindfulness pracujemy z ciałem, emocjami oraz myślami.

Współcześnie  jest szereg liczących się nurtów psychoterapeutycznych nawiązujących do mindfulness, szczególnie w tzw. „trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnej (CBT)” czyli np. MBCT – Mindfulness Based Cognitive Therapy, ACT – Acceptance and Commitment Therapy czy DBT – Dialectical-Behaviour Therapy.

Facebook
Przewiń do góry